KultúraPamiatkyPrievidza

10 zaujímavostí, ktoré neviete o meste Prievidza

Doronenko, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Prievidza býva niekedy nazývaná perlou hornej Nitry, vďaka svojej kráse tvorenej historickými aj modernými budovami. Poznáte ale Prievidzu skutočne dobre? Zapátrali sme v dávnych dejinách aj v súčasných skvostoch, ktoré do Prievidze ťahajú davy návštevníkov a našli 10 faktov, ktoré o tomto meste možno neviete. 

Osídlenie od úsvitu ľudstva

Napriek tomu, že prvá písomná zmienka o Prievidzi pochádza z roku 1113, neznamená to, že tu predtým bola holá krajina bez osídlenia. Stopy po ľudských obydliach siahajú v Prievidzi a blízkom okolí až do paleolitu, teda do najstaršieho a najdlhšieho obdobia našej (pre)histórie. 

Prečo sa mesto volá Prievidza?

Pôvod názvu mesta nie je úplne jednoznačný. S veľkou pravdepodobnosťou je odvodený od súslovia „pri vodze“ teda „pri vode”. Prievidza leží v blízkosti rieky Nitry, takže je možné, že názov vyjadruje práve túto geografickú skutočnosť. 

Kedysi tu stál hrad

Bohužiaľ, Prievidzský hrad dnes už nestojí, ale podľa záznamov v kronikách rozhodne existoval. Jediným moderným pozostatkom bývalého hradného komplexu je dnes kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý stojí na Mariánskom vŕšku. 

Míľnik v železničnej doprave

Vlak po prvýkrát do Prievidze prišiel pred viac než 120 rokmi. Po viac než storočí je potom súčasťou miestnej železničnej stanice tiež unikátne historické depo, ktoré sa pred 15 rokmi stalo národnou chránenou pamiatkou. Rozhodne odporúčame jeho návštevu hneď po príjazde do Prievidze. 

Prievidza žije športom

V Prievidzi na vás nečakajú iba historické pamiatky, ale tiež veľké množstvo možností pre športové vyžitie všetkého druhu. Nechýba tu zimný a futbalový štadión, krytý bazén či ihrisko pre minigolf. Športovou dominantou mesta je potom multifunkčná City Nike Aréna.

Vždy sa tu dobre najete a pobavíte

Na nedostatok kvalitných reštaurácií sa Prievidza rozhodne sťažovať nemôže. Súčasťou miestneho folklóru je napríklad už dlhé roky reštaurácia Woodstock. Názov po slávnom americkom koncerte nie je žiadna náhoda. Okrem vynikajúceho jedla si návštevníci reštaurácie často môžu užiť živú hudbu, o ktorú sa starajú miestni aj zahraniční interpreti. 

Nechýba tu letisko

Hurá do oblakov! Áno, kúsok od mesta sa skutočne nachádza medzinárodné letisko, ktoré ale nemá žiadne pravidelné linky. Najčastejšie slúži pre nadšencov do bezmotorového lietania. 

Tradície v Prievidzi nevymierajú

Chcete si užiť kroje, starodávne remeslá a tradičné pochúťky? V Prievidzi pre vás majú presne to pravé. Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi sa stará o to, aby slovenská ľudová kultúra (predovšetkým tá špecificky hornonitrianska) len tak nevymrela. Pravidelne sa tu organizujú festivaly zamerané na prezentáciu ľudových umení a zvykov. 

Dnes si môžete užiť bohatý nočný život

Na adrese Nábrežná II 1948/4A sa skrýva jedinečné kasíno excel, v ktorom si môžete užiť živú hru pokru, blackjacku alebo rulety. Ide o skvelý spôsob, ako zakončiť návštevu Prievidze a naplno si užiť nočný kolorit tohto skvostného mesta. Nebojte sa stigmy hazardu. Zájsť si do kasína je normálne pre svetovú smotánku, tak prečo by ste sa mali o taký zážitok nechať ochudobniť vy?

Termálne kúpalisko hneď za rohom

Chcete vyraziť na letný výlet do Prievidze a okolia? Tak navštívte neďaleký zámok Bojnice a potom sa s celou rodinou vydajte na letné kúpalisko Čajka. Nájdete tu typické vodné atrakcie a všetky bazény sú napustené z termálneho prameňa. Relaxácia a zábava pri vode, spojená s ozdravným pobytom.

Show More
Back to top button