KultúraNočný životOdpočinok & športPamiatkyPrievidzaPríroda

Čo si nenechať ujsť v Prievidzi

Prievidza (v maďarčine sa jej hovorí Privigye a v nemčine je známa ako Priwitz), je slovenské mesto v Trenčianskom kraji, vzdialené asi 50 kilometrov východne od Trenčína. Nájdete tu zaujímavú krajinu a mestom pretekajú hneď dve rieky, a to Handlovka a Nitra. Je 11. najväčším slovenským mestom a centrom regiónu Horná Nitra.

Nachádza sa v zaujímavej prírode, je obklopená niekoľkými pohoriami, ako Malá Fatra, Strážovské vrchy a Vtáčnik. Preto je ideálny na výlety do prírody a trávenie dovolenky. Mesto sa pýši takmer tisíc ročnou tradíciou, a prvé zmienky sú z roku 1113 v listinách kláštora. Od roku 1383 sa povýšilo na mesto a stáročia si udržalo tradíciu remesiel a obchodu.

Vznik mesta a jeho rozvoj podmienila veľmi výhodná geografická poloha takmer v centre Slovenska. Prievidza ležala na križovatke dvoch významných obchodných ciest. Prievidza je prastarou slovanskou osadou.

Zaujímavosti k návšteve

  • Piaristický Kostol Najsvätejšej trojice, baroková stavba z 18. storočia. Pri kostole je mariánsky stĺp z 18. storočia.
  • Románsky kostol sv. Bartolomeja z 2. polovice 14. storočia s renesančnou kazateľnicou a mariánskym stĺpom z roku 1693 sa nachádza v meste Prievidza na Pribinovom námestí. Je to pôvodne gotická stavba z konca 14. storočia, v 17. storočí bola upravená a rozšírená. Farnosť v Prievidzi bola založená začiatkom 13. storočia. V roku 1321 hradná fara zanikla, a onedlho sa začalo so stavbou novej – mestskej fary a farského kostola. Počas rokov kostol prešiel rôznymi zmenami.
  • Kostol Nanebovzatia Panny Márie neskôr goticky prestavaný. V 13. storočí bol súčasťou vtedajšieho hradu, ktorý zanikol v roku 1321 a usadili sa tu benediktíni. V 15. storočí opustený kláštor aj s kostolom na Mariánskom vŕšku obnovili karmelitáni a v roku 1430 sa kostol stal pútnickým. Socha Panny Márie z 15. storočia je dodnes na hlavnom oltári z roku 1721.
  • Stĺp svätej Trojice z roku 1739 s reliéfom sv. Rozálie námestí Slobody
  • Hornonitrianske múzeum
  • Prírodná pamiatka Hradisko
  • Múzeum Praveku – Prepoštská jaskyňa

Bojnice

Mesto Bojníc je považované za klenot pravekých dejín, pretože sa tu nachádzajú najvzácnejšie slovenské lokality sídla neandertálskeho pračloveka. Múzeum praveku, nachádzajúce sa na mieste, ktoré v praveku neandertálci osídlili, čo predstavuje areál travertínovej Prepoštskej jaskyne, približuje zaujímavou formou život pravekých ľudí, napríklad aké kamenné nástroje si dokázali vyrobiť, čo jedli, aké zvieratá lovili, čo si obliekali, ako si delili v pravekej tlupe prácu, aby prežili.

Bojnický zámok

Bojnický zámok patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie zámky v strednej Európe. Nachádza sa pod Strážovskými vrchmi na kopci nad mestečkom Bojnice východne od Prievidze. Je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov a must-see v tejto oblasti. Bojnický zámok je národnou kultúrnou pamiatkou a nájdete tu aj múzeum.

ZOO Bojnice

Nachádza sa východne od Prievidze hneď vedľa jej dominanty Bojnického zámku na 42 hektároch. Táto najstaršia zoologická záhrada na Slovensku z roku 1955 chová cez 270 druhov zvierat a živočíchov a cez 2 600 kusov, od rybičiek v akváriách až po najväčšie africké slony. Ideálne pre rodinnú dovolenku.

Termálne kúpalisko Čajka

Letné kúpalisko Čajka leží v nádhernej scenérii pri Bojnickom zámku východne od Prievidze a zoologickej záhrady v Bojnici. Termálne kúpalisko s kapacitou 1500 ľudí ponúka tri bazény s termálnou vodou z neďalekého 36-stupňového prameňa. Nájdete tu aj vodnú šmykľavku, detské pieskovisko a nafukovacie hrady na skákanie ale aj volejbalové ihrisko, hojdačky a voľné plochy na rekreačné využitie. Nájdete ho v mestskom lesoparku vedľa zoologickej záhrady a pod Bojnickým zámkom.

Gumi land Bojnice

Gumi land v Bojniciach je malý zábavný park plný nafukovacích atrakcií pre deti s nafukovacími skákacími hradmi, šmykľavkami, loďkami ale aj malým nafukovacím jazierkom pre najmenších. Ihrisko je kryté a teda dostupné aj počas nepriaznivého počasia. Nachádza sa tu aj bufet s terasou.

Wellness a kúpele

V okolí Prievidze nájdete aj kvalitné liečivé pramene v Kúpeľoch Trenčianske Teplice, alebo rôzne wellness hotely.

Zábava a kasína

Keby ste sa pri cestovaní a na výletoch v Prievidzi a okolí unavili, chceli sa zabaviť a tiež prísť na iné myšlienky, môžete tu navštíviť aj kamenné kasíno, alebo sa zahrať v online kasíne odkiaľkoľvek, kde máte pripojenie k internetu. Vďaka profesionálnym krupiérom sa môžete tešiť na zábavu, adrenalín z výhry, spoznáte nových spoluhráčov a to všetko v atraktívnom a noblesnom prostredí s atmosférou reálneho kasína!

Návšteva kasína v Prievidzi vám ponúkne rôzne možnosti hier a zábavy, ako aj aktuálne akcie a súťaže, ktoré Excel Club pravidelne pripravuje. Aktuálne akcie nájdete tu. Nájdete tu aj rôzne typy herných zariadení, automaty aj elektronické rulety, poker, black jack alebo americkú ruletu a rôzne zaujímavé hry. Všetky kasína sú otvorené nonstop a vhodné aj pre začiatočníkov.

Tags
Show More
Back to top button