KultúraPiešťany

Piešťanský mýtus Rytmus! O meste, kde vyrastal, ale aj o jeho kariére krupiéra

fotografie: David Sedlecký, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Kúpeľné mesto Piešťany je preslávené svojimi termálnymi prameňmi a liečivými procedúrami. V 21. storočí z neho tiež vyšla jedna z najväčších hviezd slovenského šoubiznisu – Patrik Vrbovský alias Rytmus (predtým známy tiež ako Pa3k Metamorfolord). Rytmus sa síce pred 44 rokmi narodil vo vtedy československom Kroměříži, Piešťany ho ale sformovali do umelca, ktorým je dnes. Čo si v sebe z Piešťan Rytmus odniesol a ako mesto vníma po dlhých rokoch úspechu?

Romantické aj drsné Piešťany

Rytmus vyrastal na sídlisku Adama Trajana, ktoré sa často objavuje v jeho textoch aj videoklipoch. Pre mladého Rytmusa bol tunajší mix krásnych kolonádnych priestorov a socialistických panelákov neustálym zdrojom inšpirácie aj životných skúseností. Najvýstižnejšie a bez servítok popisuje svoje vnímanie miesta, kde sa z chlapca stal mužom, v piesni Moja Štvrť, ktorá sa objavila na soundtracku k českému filmu Bastardi. Zde úryvok:

Pochadzam zo stvrte Adama Trajana

Decek je tu mrte kazda ulica somnou je spajana

Krajana rokmi mojimi krokmi

Tu sa nikdy nespi ale zije sa od rana do tmy

Začiatok kariéry a skúsenosť krupiéra

Rytmus si v Piešťanoch prešiel niekoľkými pozíciami, ktoré mu umožnili sa venovať svojmu umeniu naplno. Z pikolíka sa postupne vypracoval na krupiéra v piešťanskom kasíne, kde pri stole s blackjackom, ruletou alebo pokerom postupne zbieral skúsenosti s riskovaním, ktoré sa dokáže premeniť na zisk vďaka vytrvalosti. Pokiaľ chcete na vlastnej koži nasať atmosféru moderného kasína v Piešťanoch a vyskúšať si všetky hry, ktoré mal Rytmus na starosti, tak navštívte miestne casino excel, ktoré nájdete na adrese Nitrianska 7555/18, OC Aupark. 

Sny sa menia na realitu

Najväčším hazardom pre Rytmusa bola stávka na, v 90. rokoch u nás okrajový, muzikálny žáner hiphop. Mečiarovské Slovensko nebolo zvyknuté na ostré nadávky v textoch a bolestivo úprimné spovede. Možno preto tiež vedľa krupiérstva Rytmus hľadal svoju kariérnu cestu ako tanečník. 

Keď ale v roku 2001 na jednom z piešťanských nábreží stretol rapera Ega a DJa Anys, vzniklo legendárne hiphopové trio Kontrafakt, ktoré si čoskoro získalo pozornosť širokej verejnosti. Ich prvým megahitom bol maxisingl Dáva mi/Dobré veci/Moja rola. Videoklip k skladbe Dáva mi sa objavil nielen na slovenských televíznych staniciach, ale tiež na obrazovkách v Česku, Poľsku či Nemecku. 

Len o pár rokov neskôr založil Rytmus svoje vlastné vydavateľstvo Tvoj Tatko Records, kde vydal svoj debutový album Bengoro. Od tej doby Rytmusova hviezda neustále rastie a nič nenasvedčuje tomu, že by jeho vzlet ustával. Piešťanský mýtus sa dostal zo sídliska na výslnie, okrem iného tiež vďaka lekciám, ktoré ho naučil svet hazardných hier. Kto si nestaví, nevyhrá. 

Tags
Show More

Related Articles

Mohlo by Vás zaujímať
Close
Back to top button