PamiatkyPrievidza

Najkrajšie hrady a zámky Stredného Slovenska

Stredné Slovensko v sebe skrýva mnoho známej i nepoznanej krásy. Rozhodli sme sa preto podeliť sa s vami o naše zážitky z ciest po historických pamiatkach, ktorých sa tu nachádza až neuveriteľné množstvo. Samozrejme sme ale každý moment netrávili iba medzi hradbami a máme pre vás i tipy na ďalšie zábavné aktivity v centrálnej časti našej krajiny.

Starý Zámok Banská Štiavnica

Starý zámok leží priamo v centre Banskej Štiavnice a je dominantou celého mesta. Komplex starého zámku patrí k významným slovenským stavbám zapísaným na zozname svetových kultúrnych pamiatok UNESCO. Dnes slúži predovšetkým ako sídlo Slovenského baníckeho múzea a ako amfiteáter pre najrôznejšie kultúrne predstavenia počas letnej sezóny. Určite sa bežte pozrieť na najstaršiu budovu v celom objekte, Kostol sv. Panny Márie, ktorý pochádza z 13. storočia.

Tip na romantiku: S vašou partnerkou alebo partnerom určite v Banskej Štiavnici navštívte unikátnu Banku Lásky, kde zažijete romantické chvíle v expozícii s interaktívnymi prvkami.

Hrad Slovenská Lupča

Kúsok od Banskej Bystrice sa na úpätí Nízkych Tatier rozkladá majestátny Ľupčiansky hrad, ktorý patrí k najlepšie zachovaným historickým budovám u nás. Hrad je obklopený hustými lesmi, ktoré stáročia lákali miestnych šľachticov na lov. Pokiaľ sa vám nechce šliapať do strmého kopca, zájdite autom až priamo k hradu.

Tip na kúpanie: Keď vám bude priať počasie, zájdite popoludní späť do Bystrice a navštívte Aqualand Banská Bystrica, kde sa môžete vyblázniť na 1600 m2 vodných atrakcií. Určite vyskúšajte wakeboardový vlek!

Hrad Strečno

Hrad Strečno je bývalá pevnosť ležiaca na ľavej strane Váhu, iba kúsok od Žiliny. Hrad na vápencovej skale dnes pôsobí, akoby sa pomaly stával prirodzenou súčasťou krajiny. Vyšliapanie na tento hrad je tiež skvelým spôsobom, ako si zároveň prezrieť nádhernú panorámu Žilinskej kotliny.

Vyšliapanie na tento hrad je tiež skvelým spôsobom, ako si zároveň prezrieť nádhernú panorámu Žilinskej kotliny.

Tip na ešte viac vzrušenia (sme proste hriešnici): Chodenie po hradoch je proste nutné vyvážiť niečím, čo vám poriadne rozprúdi krv v žilách. Excel Club v Žiline ponúka možnosť vyskúšať veľké množstvo moderných výherných automatov, ktoré vás prekvapia svojou prepracovanosťou a dodajú vášmu večeru príchuť príjemného napätia.

Šimon Mauer

Tags
Show More
Back to top button