KultúraNočný životOdpočinok & ŠportPamiatkyPopradPríroda

Poprad ako Vstupná brána do Vysokých Tatier

Poprad je okresné mesto na severovýchode Slovenska, v Prešovskom kraji, 70 km západne od Prešova na rovnomennej rieke v Popradskej kotline. Mesto Poprad leží pod Tatrami, a preto sa nazýva aj Vstupná brána do Vysokých Tatier. Poprad leží medzi Vysokými a Belianskymi Tatrami (na severe), Levočskými vrchmi (na východe), Kozími chrbtami (na juhu) a Štrbským rozvodím (na západe), na rovnomennej rieke Poprad.

Obklopené je poľnohospodárskymi pozemkami, ktoré prechádzajú do súvislých lesných komplexov. Po väčšinu roka v Poprade vanie západný vietor. V roku 1950 mal Poprad 11 000 obyvateľov, v roku 2004 ich mal už 54 589. V roku 2015 tu žilo cez 52 000 obyvateľov a bolo tak 10. najväčším slovenským mestom. Na území mesta boli vybudované tri sídliská: Banícka, Juh (najväčšie, časti Juh I-VI) a Západ (časti I-III). K Popradu patria štyri pôvodne samostatné časti. Od roku 1945 Spišská Sobota a Veľká, od roku 1960 Stráže pod Tatrami a od roku 1977 Matejovce. V katastri mesta ležia klimatické kúpele Kvetnica.

V Poprade sa nachádza skoro gotický kostol sv. Egídia z 13. storočia (z pôvodnej stavby sa zachovala veža, časť lode a presbytérium) s nástennými maľbami z 15. storočia. Pri kostole je renesančná zvonica z roku 1658.

Začiatky osídlenia Popradskej kotliny siahajú až do praveku, od čias sťahovania národov bol Poprad a jeho okolie osídlený Slovanmi. Mesto Poprad vzniklo v prvej polovici 13. storočia. Patrilo medzi menšie mestá Spoločenstva spišských Sasov. V 16. až 18. storočí sa v okolí ťažila medená ruda. V 18. storočí malo mesto právo organizovať trhy. Miestni obyvatelia sa venovali poľnohospodárstvu a drobným remeslám. V roku 1692 tu bola postavená papiereň na spracovanie dreva z blízkych horských lesov, čo je najstarší podnik v meste. Dôležitým medzníkom v rozvoji Popradu bolo pripojenie na Košicko-Bohumínsku železnicu v roku 1871, čo umožnilo ľahšiu dopravu z Tatier na české územie a podporilo rozvoj priemyslu i obchodu.

Pamiatky

Centrum mestskej časti Spišská Sobota je od roku 1950 mestská pamiatková rezervácia.

  • Múzeum podtatranského regiónu sa môže pochváliť prírodnými i kultúrnymi zaujímavosťami. Okrem iných exponátov stojí za zmienku slávny výliatok mozgu neandertálskeho človeka, ktorého vek sa odhaduje na 100 000 rokov. Lebka vyplnená travertínom bola nájdená v roku 1926 v Gánovciach (na južnom okraji Popradu).
  • Kostol sv. Juraja v Spišskej Sobote spomínaný v roku 1273, prestavaný ako predsieňová dvojloď v slohu neskorej gotiky do roku 1464. Začiatkom 16. storočia bola pristavaná kaplnka sv. Anny a sakristie, v roku 1598 potom samostatne stojaca renesančná zvonica. Hlavný oltár od Majstra Pavla z Levoče pochádza z roku 1516. Varhany z roku 1662 majú 814 píšťal.
  • Kostol sv. Egídia, je gotická stavba postavená na mieste staršieho kostola rovnakého zasvätenia. Prvýkrát bol písomne ​​spomenutý v roku 1326. Vnútri je renesančná krstiteľnica z roku 1646. Môžeme v ňom vidieť nástenné maľby z 15. storočia. U tohto katolíckeho kostola stojí renesančná zvonica z roku 1658, neďaleko stojí na námestí aj Evanjelický kostol sv. Trojice.
  • Kostol sv. Trojice z rokov 1829 – 1834 patrí Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania, jednoloďová klasicistická stavba s empíriami na bočných stranách. Oltár s obrazom Ukladanie Krista do hrobu, rovnako ako kazateľnica, pochádza z doby okolo roku 1838.
  • Mariánsky morový stĺp
  • Rázovité mestečko Spišská Sobota, niekdajšie správne centrum okresu, je dnes už jednou zo súčastí mesta. Podobne sú na tom bývalé samostatné obce Veľká, Stráže pod Tatrami, Matejovce a Kvetnica, ležiace na predmestí Popradu.

Kultúra a Zábava

Poprad ponúka aj kultúrne vyžitie, aj keď nie veľmi široké. Nájdete tu divadlo, hudbu, výstavy aj galériu. Okrem prechádzok po meste, nákupmi a posedením v reštaurácii môžete skúsiť aj kasíno.

Ak pri cestovaní Popradom chcete skúsiť šťastie v hre môžete navštíviť tunajšie kasíno alebo vyskúšať aj online kasíno.

Pri návšteve kamenného kasína si môžete užiť nielen množstvo zábavy či živých hier, ale taktiež sa zúčastniť aktuálnych akcií a súťaží, ktoré pre Vás pravidelne Excel Club pripravuje. Aktuálne akcie nájdete tu.

Tags
Show More

Related Articles

Mohlo by Vás zaujímať
Close
Back to top button