KultúraOdpočinok & ŠportPamiatkyPiešťanyPríroda

Kúpeľný raj v Piešťanoch

Piešťany sú známe predovšetkým ako najväčšie a najvyhľadávanejšie kúpele na Slovensku. Okrem mimoriadnej kvality miestnych liečivých prameňov sa ľudia do Piešťan vydávajú za nádhernou prírodou a športovým aj kultúrnym vyžitím. Mesto leží na rieke Váh.

Priamo na kúpeľnom ostrove sa nachádza veľké golfové ihrisko. Okolie jazera Sĺňava je pretkané množstvom turistických trás pre výlety pešo, na bicykloch aj in-line korčuliach. Obľúbenými cieľmi turistov sú blízke zrúcaniny hradov Tematín, Beckov a Čachtice. Histórii mesta a kúpeľníctva sa venuje expozícia v Balneologickom múzeu.

V Piešťanoch nájdete mnoho príležitostí na trávenie voľného času, či už to sú prechádzky po kúpeľnej kolonáde, kratšie výlety do okolia, až po výlety do blízkých Malých Karpát. Piešťany nie sú len kúpeľným mestom, pulzujú aj históriou a kultúrou. V letných mesiacoch môžete navštíviť napríklad obľúbené hudobné festivaly Grape a Topfest.

O zaujímavý program na večer sa postará napríklad Kursalon – Kúpeľná dvorana v centre mesta, kde sa odohráva množstvo kultúrno-spoločenských podujatí (koncerty, tanečné večery, výstavy, divadelné predstavenia a pod.).

12 tipov čo robiť v Piešťanoch:

 • Kúpeľný ostrov s budovou kúpeľov a Fontánou štyroch prezidentov
 • Areál vodných športov Ratnovská zátoka
 • Kolonádový most so sochou lámača barlí
 • Vodná nádrž Sĺňava
 • Jaskyňa Čertova pec
 • Hrad Tematín
 • Prameň Vajcovka
 • Pamätná izba básnika Ivana Kraska
 • Balneologické múzeum
 • Čachtický hrad
 • Hrad Beckov
 • Jazero Horná streda
 • Mestský park s Domom umenia Piešťany a iné

Piešťany sú spájané najčastejšie s prívlastkom „kúpeľné“. Ak radi pred horami uprednostníte komfort mesta, ale zároveň neobsedíte len na hoteli a milujete výlety a rôznorodú dovolenku, potom sú Piešťany „vaša šálka kávy.“ V Piešťanoch sa tiež bude páčiť všetkým, ktorí sa radi len tak túlajú ulicami malebného mesta, posedia si na kávičke a dokážu nájsť uvoľnenie mysle v peknom prostredí. Ak máte radšej prírodu, inšpirujte sa tipmi na výlety v okolí a prírode Piešťan.

Kolonádový most a socha Barlolamača

Kolonádový most je najdlhší krytý most na Slovensku a dominanta mesta a patrí k vrcholným funkcionalistickým dielam slovenskej architektúry. Ďalším kultovým prvkom je socha Barlolamača. Pri priečelí Kolonádového mosta stojí už takmer 90 rokov. Roku 1930 ho dal Ľudovít Winter zvečniť do bronzu.

Kúpeľný ostrov

Kúpeľný ostrov je oázou pokoja, ticha a krásne upravenej zelene v obklopení historických budov kúpeľov. Kúpeľná liečebná tradícia tu siaha až do 19. storočia, kedy kúpele zažili rozmach a získali svetové renomé v oblasti liečby pohybovej sústavy. Prechádzku po ostrove môžete poňať  v pokojnom aj v športovom duchu.  V areáli Kúpeľného ostrova v blízkosti nábrežia Jusztusa Jánosa Torkosa sa nachádza upravený rehabilitačný chodník, a je tu ideálna príležitosť  vyskúšať nordic walking.  

Vtáčie zoo na kúpeľnom ostrove

Pre potešenie oka tu máte možnosť vidieť prekrásne pávy, čomu sa potešia najmä deti. Bežné vtáctvo počas roka migruje. Avšak výber vtáctva v tôni vtáčej voliéry voľne prístupnej na Kúpeľnom ostrove v blízkosti Kolonádového mosta je omnoho pestrejší. V priebehu celého roka je spomenuté vtáčie zoo voľne a ľahko dostupné verejnosti pri prechádzke parkom.

Pitný prameň pri Napoleónskych kúpeľoch

V blízkosti kúpeľných kúpalísk je aj prameň, ktorého liečivá voda sa dá aj piť. Obsah minerálov v tejto vode je omnoho vyšší ako pri bežnej minerálnej vode dostupnej v obchode. Preto je potrebné dodržiavať minimálne odporúčané dávkovanie.

Sĺňava

Priehrada vďačí názvu Sĺňava práve pre veľký počet slnečných dní počas roku v tomto regióne. V lete je ideálna na vodné športy a na vyhradených miestach sa dá aj kúpať. Na jeseň sú jej brehy ako stvorené na pokojnú prechádzku či výlet na bicykli. Okolo vodnej nádrže je vybudovaná asfaltová trasa v dĺžke 12 km. Pri Sĺňave si na svoje prídu aj milovníci rybolovu a kajakovania. 

Kopec Ahoj

Kam sa vydať na turistiku v Piešťanoch bez auta? Napríklad aj na neďaleký kopec Ahoj. Je známy svojou magickou scenériou, ktorá sa Vám naskytne počas výstupu. Kvarteto známych okolitých vrchov dopĺňajú Marhát, Havran a Bezovec, ktoré môžete pokoriť tiež a to nielen počas sto jarných kilometrov. Je tu vybudovaný tiež bike park so šiestimi trasami pre začiatočníkov i skúsených.

Pamätná izba Ivana Krasku

Od 12. júla 1976 pri príležitosti 100. výročia narodenia slovenského básnika, národného umelca Ivana Krasku, Balneologické múzeum slávnostne otvorilo expozíciu, pamätnú izbu Ivana Krasku. Básnik žil v Piešťanoch od roku 1943. V pamätnej izbe môžete vidieť originálne zariadenie z tej doby, šaty a osobné predmety autora.

Čertova pec

Pár kilometrov za Piešťanmi je verejnosti voľne prístupná krasová jaskyňa s veľkou archeologickou hodnotou. Našli sa tu dôkazy viacnásobného pravekého osídlenia a ide o najstaršie jaskynné osídlenie na Slovensku. Jaskyňa je obojstranne priechodná, na dĺžku meria 27 metrov. Dostanete sa tu z Piešťan aj pešo po modrej turistickej značke za 2,5 hodiny.

Zrúcanina hradu Tematín

Zrúcanina sa nachádza v horách Považského Inovca, medzi obcami Hrádok a Lúka. Zabudnite na dopravu autom až na miesto. Aby ste sa na toto rozprávkové miesto dostali, musíte si kopec poctivo vyšliapať, vedie sem niekoľko turistických chodníkov. Ak sa vyberiete trasou z Hrádku, na zrúcaninu sa dostanete pešou chôdzou asi za hodinu.

Zaujímavé miesta a kulturné tipy

V Piešťanoch nájdete rôzne kultúrne atrakcie a zábavu. Pokiaľ máte čas a chuť, môžete vyskúšať aj šťastie v hre v kasínach a vyhrať. Mesto Piešťany robí atraktívnym nie je len jeho poloha, príjemné podnebie, nádherné parky, ale aj bohatý športový, kultúrny a spoločenský život, ktorý dotvára charakter kúpeľného mesta. 

Počas celého roka v Piešťanoch prebiehajú významné podujatia mestského, celoslovenského i medzinárodného významu. Konajú sa tu hudobné festivaly, filmové prehliadky, súťaže rozhlasových hier, koncerty, výstavy výtvarného umenia či množstvo športových podujatí. Počas letnej sezóny ožívajú terasy, hudobné pavilóny i pešia zóna hudbou a tancom rôznych žánrov, pouličnými divadlami, výstavami, ukážkami ľudových remesiel a kultúry. Okrem množstva podujatí v meste je možné navštíviť aj rôzne atrakcie a zaujímavé miesta v jeho okolí.

Chystáte sa navštíviť  Piešťany? Máme pre Vás pár tipov na kiná, divadlá, galérie, múzeá a ďalšie zábavné miesta v meste Piešťany.

 • Mestské kultúrne stredisko Mesta Piešťany
 • Kultúrne a spoločenské centrum Fontána
 • Tricklandia – galerie optických klamů a iluzí
 • ILUSIA – svet optických klamov
 • Poliankovo – digitálna galéria
 • TATRY VNÚTRI – digitálna galéria
 • Muzeum smyslov

Kina, divadlá, spoločenské udalosti, ale aj zábavné podniky, bary či kluby alebo kasína sú tou najjednoduchšou možnosťou, ako si užiť zábavu aj kultúru, alebo šťastie v hre. Vyberte si podnik a neváhajte ho navštíviť.

Kasína

Pokiaľ pri cestovaní Piešťanmi máte dlhú chvíľu a chcete skúsiť napríklad aj šťastie v hre, jednou z možností je navštíviť kamenné kasíno, alebo vyskúšať aj  online kasíno.

Pri návšteve kasína si môžete užiť nielen množstvo zábavy či živých hier, ale taktiež sa zúčastniť aktuálnych akcií a súťaží, ktoré pre Vás pravidelne Excel Club pripravuje. Aktuálne akcie nájdete tu.

Tags
Show More

Related Articles

Mohlo by Vás zaujímať
Close
Back to top button