PamiatkyPamiatkyPiešťanyPopradPrírodaPríroda

10 turistických cieľov na Slovensku, ktoré musíte navštíviť

Niekedy si človek uvedomí hodnotu svojej domoviny až vo chvíli, keď ju už nemôže dokonale poznať. Slovensko je malá, ale krásna krajina s mnohým zákutiami, ktoré lákajú turistov z celého sveta. Ani miestni obyvatelia by však nemali zabúdať na to, že Slovensko stojí za precestovanie. Týchto 10 miest podľa nás musí každý správny Slovák (a návštevník Slovenska) vidieť aspoň raz v živote: 

Bojnice

Kúpeľné mesto so zámkom ako vystrihnutým z rozprávky. Milovníci prírody by si tu mali vyšliapnuť trasu korunami stromov a potom zamieriť do vyhlásenej bojnickej zoo. Samozrejme sa tu môžete vykúpať v termálnych prameňoch a pokiaľ vás zaujíma dávna história, zavítajte aj do Múzea praveku Prepoštskej jaskyne, kde sa dozviete mnoho zaujímavých informácií o našich pravekých predkoch. 

Lomnický štít

Vybrať si medzi vrcholmi Vysokých Tatier ten najlepší, je nemožná úloha. Výstup na Gerlachovský štít, najvyššie položené miesto Slovenska, ale vyžaduje odborného sprievodcu a dobrú fyzičku. Pokiaľ sa na horolezectvo práve necítite, nezúfajte. Lanovkou sa vydajte na druhý najvyšší vrchol, Lomnický štít, kde si za priaznivého počasia môžete prezrieť Tatry v celej ich nádhere. 

Poprad

Pod Vysokými Tatrami leží mesto plné zábavy a zaujímavostí. Okrem iného tu môžete zavítať do rozľahlého akvaparku Aquacity Poprad alebo do moderného kasína excel, ktoré na vašu návštevu čaká na adrese Teplická cesta 5255. Ideálna zastávka pri cestách na hory, kde zažijete dobrodružstvo aj absolútnu pohodu. 

Slovenský raj

Namiesto nahor sa v Slovenskom raji budete pohybovať skôr nadol. V Slovenskom raji sa stretnete s kaňonmi a tiesňavami, ktoré budete prechádzať po systéme železných mostov a rebríkov. Na výpravu sa radšej vydajte skoro zrána, inak prestojíte veľa času v rade. 

Poloniny

Nespútaná príroda, v ktorej môžete pokojne naraziť aj na divokého medveďa. Národný park Poloniny sa nachádza v najvýchodnejšej časti Slovenska a môžete sa tu voľne prechádzať aj na poľskej strane. 

Banská Štiavnica

História ťažby striebra prestupuje v Banskej Štiavnici celým mestom. Pozostatkom bývalého bohatstva sú architektonické skvosty, ku ktorým patrí napríklad kostol Nanebovzatia Panny Márie alebo Starý a Nový zámok. Okrem nich sa tu tiež nachádza veľké množstvo technických pamiatok, ako trebárs unikátny systém vodných nádrží. 

Spišský hrad

Najrozľahlejšia zrúcanina v strednej Európe, ktorú môžete prechádzať pokojne celý deň, a pritom neuvidíte zďaleka všetko. Kus histórie uprostred malebnej prírody. Nezabudnite sa tiež zastaviť v neďalekej Levoči, ktorá je sama o sebe jedinečnou historickou pamiatkou a jedným z najkrajších miest na celom Slovensku. 

Dobšinská ľadová jaskyňa

Naša najväčšia zaľadnená jaskyňa plná nezabudnuteľných ľadových útvarov, od stalagmitov až po ľadopády. Prístupná je iba asi tretina jaskyne, ale to bohato stačí pre zážitok, ktorý si so sebou ponesiete po celý život. 

Piešťany

V Piešťanoch sa nestačí iba prechádzať po Kúpeľnom ostrove a obdivovať vodnú nádrž Sĺňava. Rozhodne sa nebojte vyskúšať tiež miestne liečebné procedúry a aspoň raz sa napite liečivej minerálnej vody vyvierajúcej z vnútra zeme (po druhýkrát už možno nebudete chcieť). 

Bratislava

Snažte sa spoznať naše hlavné mesto s otvorenými očami. Áno, denne ho vídame pri ceste do práce alebo na televíznych obrazovkách. To Bratislave ale nijako neuberá na jej kráse. Každý by mal navštíviť Bratislavský hrad a Hlavné námestie, avšak nezabúdajme ani na Kostol svätej Alžbety Uhorskej (známy ako Modrý kostol) alebo múzeum Danubiana. 

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button