PamiatkyPopradPríroda

Čo vidieť na ceste medzi Popradom a Prešovom?

foto: Honza Groh (Jagro) – Vlastní fotografie/ Own work, CC BY-SA 3.0

Cesta z Popradu do Prešova sa môže niekedy dosť pretiahnuť, zvlášť keď na európskej ceste E50, na ktorej obe mestá ležia, dôjde k nejakej vážnejšej nehode. Prečo ale z cesty neurobiť rovno cieľ? Okolie Popradu aj Prešova skrýva veľké množstvo krásnych zákutí, ktoré rozhodne stoja za návštevu. Vydajte sa s nami na pár vybraných zaujímavých miest, vďaka ktorým si môžete spestriť aj tú najotravnejšiu cestu medzi Popradom a Prešovom. 

Spišský hrad

Komplex Spišského hradu je najrozľahlejšou zrúcaninou v celej strednej Európe (a v Európe vôbec). Hrad vznikol v 12. storočí a vytvorilo sa okolo neho veľmi rýchlo podhradie, ktorého pozostatkom je dnešná dedinka Spišské Podhradie. Ako jedna z mála pevností dokázal Spišský hrad v roku 1241 odolať nájazdu Tatárov. Postupom času bol však celý komplex opustený panstvom a keď v roku 1780 hrad vyhorel, stal sa zrúcaninou. Od roku 1970 však prebieha jeho obnova na základe archeologického prieskumu. V roku 1993 bol Spišský hrad zapísaný na zoznam historických pamiatok UNESCO.

Zrúcanina Šarišského hradu

Tak ešte jedna zrúcanina, ale sľubujeme, že vám ponúkneme aj nejaké viac zachovalé pamiatky. Šarišský hrad sa nachádza len malý kúsok od Prešova a môžete sa v jeho ruinách prechádzať skoro celý deň. V dobách svojej najväčšej slávy muselo ísť o skutočný kolos, ktorý je dnes obklopený krásnou krajinou, na ktorú je zo zvyšku hradu úchvatný výhľad. 

Bazilika Navštívenia Panny Márie v Levoči

Celá Levoča si zaslúži vašu plnú pozornosť, ale pokiaľ pri ceste máte čas iba na rýchlu zastávku, tak sa pozrite do baziliky Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore. Ide o jedno z najstarších pútnických miest u nás. V roku 1995 sa miestnej júlovej púti zúčastnil dokonca aj pápež Ján Pavol II. Nádheru baziliky si však užijete aj pokiaľ nie ste veriaci. Predsa len by sme ale odporučili sa najskôr zastaviť v samotnej Levoči, ktorá celá patrí na zoznam historických pamiatok UNESCO. 

Gánovské travertíny

Pri obci Gánovce, ktorú nájdete čo by kameňom dohodil pri Poprade, sa nachádza unikátna prírodná pamiatka. V travertínových nánosoch (v podstate vápenec s trochu odlišným chemickým zložením) pri Gánovciach nachádzajú vedci a pravidelne aj obyčajní návštevníci fosílne pozostatky starobylej fauny a flóry. Môžete si tu vyskúšať lov dávno vyhynutých živočíchov alebo sa iba kochať okolitou prírodou. 

Trochu vzrušenia pred a po ceste

Cestovanie patrí k veľmi stresujúcim činnostiam a každý z nás si po dlhšej dobe strávenej za volantom alebo vo vlaku zaslúži poriadnu dávku relaxácie. Nech už cestujete ktorýmkoľvek smerom, máte si možnosť v Poprade aj Prešove vyskúšať živú hru v casine excel, ktorá povzbudí vaše zmysly a dodá vám potrebný adrenalín. Stačí sa iba v Prešove zastaviť na adrese Solivarská 1C (v OC Solivaria) alebo v Poprade zavítať na adresu Teplická cesta 5255. 

Čo keď ale chcete vyskúšať zábavné hazardné hry aj počas vašej cesty, trebárs pri dlhom čakaní v kolóne pomaly sa posúvajúcich kamiónov? Vystačíte si s vaším mobilným telefónom! Zavítajte na stránky Betor.sk a vyberte si jednu z mnohých originálnych hier, ktoré vás zabavia presne na tak dlhú dobu, akú potrebujete. Navyše, za registráciu získate herný kredit úplne zadarmo. Skončite s nudnými štrekami medzi mestami a bavte sa pred cestou, po ceste aj počas cesty.

Tags
Show More

Related Articles

Mohlo by Vás zaujímať
Close
Back to top button