Odpočinok & ŠportPamiatkyPiešťanyPríroda

Kam na Slovensku na bicykel?

Príjemné teploty a rozkvitajúca príroda všade okolo nás priamo vyzýva na výlety na bicykel. Slovensko je našťastie krajina cyklistom zasľúbená. Nájdete u nás neuveriteľných 13-tisíc kilometrov vyznačených cyklistických trás, ktoré sa preplietajú naprieč všetkými známymi prírodnými pamiatkami. Nezostáva teda než si nasadiť helmu, premazať ložiská a vydať sa na cestu po našich najkrajších cyklotrasách, ktoré sme pre vás vybrali. 

Okolo Piešťan

Nechce sa vám na bicykli dlho stúpať do kopca? Tak sa prejdite po rovných Piešťanoch a ich blízkom okolí. Na bicykel sa dostanete nielen na Kúpeľný ostrov, ale tiež na cyklotrasu vedúcu okolo vodnej nádrže Sĺňava. Z nej sa potom môžete napojiť na vážsku magistrálu a dostať sa do ďalších veľkých miest. Po jazde si doprajte odpočinok buď v jednom z miestnych kúpeľných areálov, alebo vyskúšajte svoje šťastie v casine excel. Na bicykli sa stačí dopraviť do OC Aupark na adrese Nitrianska 7555/18 a potom namiesto bicykla môžete roztočiť trebárs ruletu. 

Výlet na bicykli k Bojnickému zámku a ďalej

Bojnický cyklookruh vás zavedie na najrôznejšie zaujímavé miesta po celom okrese. Celá okružná jazda vám s prestávkou na nocľah zaberie približne 2 dni skoro neustáleho šliapania. Ideálnym odrazovým mostíkom je obec Nitranske Pravno. Pripravte sa na to, že veľká časť cesty vedie po lesnom teréne a je preto vhodná skôr pre horskú cyklistiku. 

Belianska cyklotrasa

Pokiaľ ste sa vydali na bicykel aj s vašimi ratolesťami, tak pre vás máme absolútne skvelú voľbu. Celá cyklotrasa totiž vedie po asfaltke pri hlavnej ceste medzi Spišskou Belou a Tatranskou Kotlinou a je absolútne nenáročná. Napriek tomu, že trasa vedie pozdĺž hlavnej cesty, aj tak sa dočkáte krásnych pohľadov na okolitú krajinu. Po príjazde do Tatranskej Kotliny si potom zaskočte na výlet do nádhernej Belianskej jaskyne. 

Tokajskými vinohradmi

Mimo hlavné cesty vedie cyklistický okruh po vinárskej oblasti Tokaj. Cesta sa rozprestiera medzi neprebernými vinohradmi a, samozrejme, sa môžete kedykoľvek zastaviť pri lokálnych viniciach a ochutnať ich tekuté bohatstvo. Opäť ide o skôr nenáročnú trasu, ktorú zvládnu aj malí cyklisti. 

Cyklomagistrála Slovenský kras

Ďalšiu významnú jaskyňu si môžete prezrieť, pokiaľ sa vydáte po tomto cyklochodníku, ktorý začína v Gemerskej Hôrke a pokračuje smerom na Plešivec. Jaskyňa Domica, na ktorú pri vašom putovaní narazíte, je zapísaná na zoznam prírodných pamiatok UNESCO. Okrem cesty do podzemia sa môžete tiež kochať množstvom významných historických pamiatok. Celý okruh vám zaberie niekoľko hodín a končí opäť v Gemerskej Hôrke. 

Dunajský cyklistický chodník

Táto medzinárodná cesta vedie pozdĺž Dunaja hneď cez niekoľko európskych štátov (Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Maďarsko). Na našom území začína v bratislavskej Petržalke a pokračuje až k vodnému dielu Gabčíkovo. Nemusíte sa báť žiadneho veľkého prevýšenia a celá trasa je vedená po asfaltových cestách. 

Slavošovský tunel

Skutočný cyklistický unikát. Slavošovský tunel alebo tiež Tunel pod Homôľkou je nedokončený železničný tunel, ktorý mal prekonávať hrebeň Revúckej vrchoviny, medzi údolím riek Muráň a Štítnik. 2,5 kilometra dlhý tunel môžete bez problémov prejsť na bicykli, ale nezabudnite si skontrolovať, že vám dobre funguje svetlo. Bez neho to bude prechádzka tmou. Celé okolie Gemera je vyhľadávané nielen kvôli tunelu, ale tiež pre svoje jaskyne a tiesňavy. 

Tags
Show More

Related Articles

Mohlo by Vás zaujímať
Close
Back to top button