PiešťanyPríroda

Kde na Slovensku najviac prší?

Plánovanie dovolenky alebo jednodňového výletu má vždy svoje úskalia. Čo všetko vlastne potrebujete mať pri sebe a čo si môžete kúpiť na ceste? Ako pospájať dohromady destinácie, ktoré vyhovujú celej skupine priateľov či celej rodine? A ako sa vyhnúť škaredému počasiu? Na poslednú otázku, samozrejme, neexistuje nepriestrelná odpoveď. Nech už sa meteorológovia snažia ako chcú, počasie nás vždy dokáže prekvapiť. Poďme sa pozrieť zblízka na to, kde vás na Slovensku s najväčšou pravdepodobnosťou stretne prietrž mračien a prečo stojí za to sa vydať aj do tých najdaždivejších miest. 

Ako je to u nás so zrážkami

Atmosférické zrážky patria vedľa teploty k najdôležitejším meteorologickým ukazovateľom. Najviac ich ovplyvňuje geografická poloha (kontinentálnosť), nadmorská výška a tiež veternosť daného územia. S vetrom totiž rýchlejšie prichádzajú premenlivé podmienky a mraky plné dažďových kvapiek. 

Na Slovensku pribúdajú zrážky s nadmorskou výškou. Na každých 100 m nad morom pribúda ďalších 100 mm priemerných zrážok za rok. Najmenej u nás naprší v oblasti Galanty a Senca, kde za rok úhrn zrážok môže činiť aj menej než 500 mm. Naopak, najväčšieho úhrnu zrážok sa každý rok dočkávajú Vysoké Tatry, pričom najextrémnejším miestom je okolie Zbojníckej chaty, kde z neba priemerne spadne až 2130 mm vody. Veľká časť miestnych zrážok ale má, samozrejme, podobu snehu, ktorý je v zimných mesiacoch zodpovedný za väčšinu napadaných mm. 

V prípade, že chcete najviac zrážkové miesto na Slovensku navštíviť, tak sa stačí držať modrej turistickej značky z Tatranskej Lomnice. V zime môžete celú cestu k Zbojníckej chate dokonca absolvovať na bežkách. 

Dažďové rekordy

Teraz už teda vieme, kde máte (predovšetkým v lete) najväčšiu šancu zmoknúť. Koľko zrážok na vašu hlavu spadne určia miestne podmienky aj náhoda. Pre predstavu uvádzame niektoré zo slovenských historických zrážkových rekordov:

Koľko najviac napršalo na Zbojníckej chate za rok – 2906 mm.

Kedy a kde nastal najsuchší rok – 2011, kedy napadlo iba 262 mm zrážok v Malých Kosihách.

Aký bol najvyšší mesačný úhrn zrážok – 582,4 mm vo Zverovke v roku 2001.

Kde je na Slovensku najviac sucho – západná oblasť okresu Galanta s priemerným ročným úhrnom zrážok iba 482 mm. 

Kde a kedy napadlo najviac zrážok za jeden deň – Salka pri rieke Ipeľ, kde počas jednej hodiny 12. júla 1957 napadlo neuveriteľných 228,5 mm.

Čo robiť, keď vám na cestu po Tatrách prší

Takže ste sa vydali preskúmať naše najdaždivejšie Vysoké Tatry, a nie úplne prekvapivo vás prepadol dážď. Čo teraz? Možností našťastie existuje v Tatrách a okolí mnoho. V suchu a teple sa môžete schovať pred dažďom na mnohých zaujímavých miestach. Najviac vám odporúčame: 

Aquacity Poprad – rozsiahly akvapark s 13 bazénmi a unikátnymi atrakciami, ktorý si zamilujete vy aj vaše deti. 

Casino excel v Poprade – relax striktne len pre dospelých, ktorý nájdete na adrese Teplická cesta 5255. Ponorte sa do sveta zábavného hazardovania a vyskúšajte si na vlastnú (dúfajme, že nepremočenú) kožu ruletu, blackjack alebo poker.

Belianska jaskyňa – schovajte sa pred spŕškou pod zem! Táto jedinečná jaskyňa sa nachádza blízko Tatranskej Doliny a nájdete v nej urastené kvaple, jaskynné jazierka aj vodopády. 

Tricklandia – najlepšia voľba pre rodiny s deťmi. Múzeum a zároveň ihrisko plné optických ilúzií, kde čoskoro prestanete veriť vlastným očiam. Múzeum TANAP – jedno z najviac navštevovaných múzeí u nás, v ktorom sa dozviete všetko dôležité o bohatej histórii aj o prírode Tatier.

Tags
Show More

Related Articles

Mohlo by Vás zaujímať
Close
Back to top button