PiešťanyPríroda

Neznáme miesta na krátky výlet

Slovensko síce patrí k menším európskym štátom, ale neznamená to, že by každý kút našej krajiny bol dokonale preskúmaný. Stále existujú menej známe a napriek tomu veľmi krásne zákutia, o ktorých vie iba pár miestnych nadšencov. Prinášame vám prehľad 10 takých neobjavených miest a tipov na menej známe atrakcie, ktoré si určite zaslúžia vašu pozornosť. 

Rozhľadňa na Čiernej hore 

Šariš nepatrí k oblastiam, ktoré priťahujú zástupy turistov, na rozdiel napríklad od Slovenského raja, ale to neznamená, že by ju návštevníci mali ignorovať. Najmalebnejší pohľad na Šarišsko-spišský región poskytuje rozhľadňa na vrchu Čierna hora, na ktorú sa dostanete najlepšie z obce Krásna Lúka. Nejde o úplne najkratší výšľap, ale 90 minút chôdze za nádherné panorámy z rozhľadne jednoznačne stojí. 

Pustý hrad

Kúsok od Zvolena sa nachádzajú ruiny najväčšieho hradu, ktorý bol kedy na Slovensku postavený. Pustý hrad patrí k významným archeologickým pamiatkam u nás. Samotná stavba pochádza z 12. storočia a je rozdelená na tzv. Dolný a Horný hrad. Najlepšie sa k Pustému hradu dostanete po turistickom chodníku priamo z mesta Zvolen. 

Vodopád Bystré

Tento vodopád si zaslúži omnoho väčšiu pozornosť, než akej sa mu väčšinou od turistov dostáva. Ide o jedinečnú prírodnú pamiatku, ktorú nájdete na južnom úpätí Poľany. Dobrodružná cesta k 20 metrov vysokému vodopádu vedie po skalnatej turistickej trase, ktorá je sama o sebe zážitkom. Odporúčame sa k vodopádu Bystré vydať priamo z neďalekého hotelu Poľana.

Park tmavej oblohy v Poloninách

V národnom parku Poloniny sa nachádza najmenej osvetlené miesto u nás, z ktorého je výhľad na nočnú oblohu ako nikde inde. Nočná cesta do parku tmavej oblohy (slovenský unikát, ktorý má len pár obdôb po celom svete) vás obohatí o pohľad na tisíce hviezd a jasne viditeľnú Mliečnu dráhu. Ideálne je spojiť výlet za tmavou oblohou s návštevou čo najviac krásnych miest v celom parku. 

Gudrónové jamy

Gudrónové jamy nie sú prírodnou pamiatkou, ale ide o zaujímavú pripomienku vplyvu človeka na životné prostredie. Tieto jamy naplnené farebným toxickým odpadom sú vizuálne úchvatné, ale pre človeka môžu byť nebezpečné. Urobte si teda jedinečné fotografie, ale nezdržujte sa tu príliš dlho. Oplotenie okolo gudrónových jám dlhšiu dobu chátra a nie je dostatočné. Majte teda pri návšteve na pamäti vlastné zdravie. 

Ľubochnianska dolina

Najdlhšia dolina na celom Slovensku, ktorú môžete navštíviť vo Veľkej Fatre, neďaleko Ružomberka. Najlepšie sa vám dolina bude spoznávať na bicykli. Miestne cesty sú relatívne dobre udržiavané a predstavujú ideálnu príležitosť pre cykloturistiku. Po ceste preskúmajte jaskyne alebo napríklad malú vodnú nádrž, ktorá je pozostatkom historickej ťažby v tejto oblasti. 

Žilinské katakomby

Zarezervujte si dopredu termín (stačí zavolať do Turistickej informačnej kancelárie Žilina) a môžete preskúmať žilinské katakomby, ktoré u nás nemajú obdoby. Táto historická pamiatka na mnohých miestach dodnes slúži ako pivničný priestor pre firmy a obyvateľov, návštevníci aj tak ale majú možnosť si pozrieť veľkú časť podzemného skvostu, ktorý okrem iného zachránil život mnohým židovským obyvateľom počas 2. svetovej vojny. 

Asfaltový lom pri Žiline

Po návšteve katakomb sa zo Žiliny môžete vydať do neďalekého asfaltového lomu, nachádzajúceho sa pri obci Nezbudská Lúčka. Nebojte sa, nejde o jazierko plné čierneho, zapáchajúceho asfaltu. Lom je už desiatky rokov zaplavený a je obľúbený medzi miestnymi rybármi ako miesto odpočinku. Avšak pozor, aj keď modravá hladina lomu vyzerá lákavo, kúpanie je tu prísne zakázané kvôli zradným vodným vírom. 

Malachovské skalky

Pri návšteve Banskej Bystrice si vyčleňte trochu času a vydajte sa na Malachovskú cestu, ktorú nájdete v juhozápadnej časti mesta. Čakajú tu na vás nádherné skalné útvary z vápenca a dolomitu, z ktorých si môžete zároveň pozrieť celú okolitú krajinu. 

Kasíno pod Tatrami

Poprad je bránou do Vysokých Tatier a nemôže sa teda na príliv turistov sťažovať. Pri ceste na hory si ale môžete vyskúšať originálny adrenalínový zážitok, v podobe živého pokru, blackjacku alebo rulety, v casine excel. Nájdete ho v Poprade na adrese Teplická cesta 5255. 

Show More

Related Articles

Mohlo by Vás zaujímať
Close
Back to top button