PopradPríroda

Krásne treky vo Vysokých Tatrách

foto: By Jerzy Opioła – Own work, CC BY-SA 4.0

Prejsť a popísať celé Vysoké Tatry by vydalo na niekoľko kníh a životov. Krása našich najvyšších hôr je často neopísateľná a človek si ju musí prežiť na vlastnej koži. Kde ale začať? Existujú zaručené, dobre prešliapané chodníky aj menej slávne treky, o ktorých sa dozviete iba od skúsených cestovateľov. My pre vás máme výber tých (podľa nášho skromného názoru) najkrajších a zároveň väčšinou veľmi dobre schodných. 

Cesta k vodopádom Skok

Pokiaľ chcete ukázať Tatry aj svojim deťom, tak na Gerlachovský štít najskôr vyliezať nebudete. Namiesto toho sa vydajte na túto celkom nenáročnú túru, ktorá má prevýšenie iba 400 metrov. Cesta k vodopádom vedie od železničnej zastávky Štrbské pleso po žltej značke až k rázcestiu s hlavnou magistrálou. Tu je nutné sa s turistickým značením rozlúčiť a prepliesť sa hotelmi na ľavej strane chodníka. Cesta začne postupne stúpať a po 20 – 30 minútkach sa pred vami objavia samotné vodopády. 

Predné Solisko

Zo Štrbského plesa sa dostanete tiež na blízky vrchol Predné Solisko, ktorý sa nachádza vo výške 2117 m n.m. Zo Štrbského plesa musíte najskôr stúpať nahor po zjazdovke a keď sa dostanete k Chate pod Soliskom, tak sa stačí napojiť na červenú turistickú značku, ktorá vás dovedie až k cieľu. 

Trek k Sliezskemu domu

Z liečebného domu Solisko sa môžete vydať na pomerne náročnú a dlhú túru, ktorá vás zavedie až k Sliezskemu domu. Najskôr sprava obídete Štrbské pleso a vystúpite na vrchol Trigan (to už je sama o sebe slušná cesta). Z neho sa spustite po červenom chodníku a na rázcestí zvoľte lesnú cestu, ktorá sa potom premení na asfaltový chodník pri Chate pri Popradskom lese. Nasleduje najnáročnejšia časť celého treku – musíte vyliezť na Sedlo pod Ostrvou. Keď to zvládnete, tak sa cesta začne čoskoro zvažovať a dovedie vás až k Sliezskemu domu. 

Každý musí vyraziť na Rysy

Rysy navštívi snáď každý turista v Tatrách. To ale neznamená, že by ste mali tento vrchol opomenúť. Po ceste uvidíte všetko, čo robí výlet do Tatier nezabudnuteľným zážitkom. Začnite pri bývalom centre Helios a vydajte sa smerom k Popradskému plesu. Potom stúpajte Mengusovskou dolinou a napojte sa na modrú turistickú značku. Nad Žabím potokom zmeňte smer a držte sa červenej značky. Tu na vás čaká ďalšie stúpanie, tentoraz zaistené reťazami. Chodník vás dovedie až k Chate pod Rysmi, z ktorej vám to bude na vrchol trvať cca 40 minút. Po ceste späť sa v chate nezabudnite občerstviť silnou polievkou alebo aspoň čajom. 

Chata pri Zelenom plese

Ide o menej náročnú trasu, pre ktorej zvládnutie nemusíte byť nijako výrazne fyzicky zdatní. Začnite v Tatranskej Lomnici odkiaľ sa vydajte po žltej značke až k Študentskej studni. Tu začína stúpanie, ktoré sa ale rozhodne dá prežiť. Odmenou vám bude výhľad na Malý Kežmarský štít a jazierko, pri ktorom sa nachádza aj cieľ cesty – Chata pri Zelenom plese. 

Zabudnutý a nezabudnuteľný Kôprovský štít

V prípade, že hľadáte trek, o ktorom nevie veľké množstvo ľudí (rozhodne menej než o výstupe na Rysy) tak si vyšliapnite na Kôprovský štít. Vydať sa k nemu môžete od Popradského sedla. Nad Žabím potokom sa držte modrej značky a dôjdite až k Vyšnému Kôprovskému sedlu. Tu sa napojíte na červenú a počas krátkej chvíľky ste na samotnom vrchole.

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button