KultúraNočný životOdpočinok & ŠportPamiatkyPrešovPríroda

Čo nájdete v Prešove?

Krajské a okresné mesto Prešov leží vo východnej časti Slovenska na sútoku riek Torysa a Sekčov v Košickej kotline, obklopenej na východe Slanskými vrchmi a na západe Šarišskou vrchovinou.

Vďaka svojim zhruba 90 tisícom rezidentov je Prešov čo do počtu obyvateľov po Bratislave a Košiciach tretím najväčším slovenským mestom. Metropola štátu leží zhruba 400 kilometrov juhozápadným smerom od Prešova. Vďaka svojej polohe na križovatke bývalých významných obchodných ciest hral Prešov dôležitú úlohu v dejinách regiónu a svoj vplyv si udržal do súčasnosti.

Dnešný Prešov sa administratívne skladá zo štyroch katastrálnych oblastí (Prešov, Solivar, Šalgovík a Nižná Šebastová) a je hospodárskym, kultúrnym, spoločenským a intelektuálnym centrom regiónu. Sídli tu rád správnych úradov, Prešovská univerzita a archieparcha prešovský, hlava Slovenskej gréckokatolíckej cirkvi.

Najvýznamnejšie pamiatky Prešova sa nachádzajú v jeho strede, tvorenom podlhovastým námestím menom Hlavná ulica. Historické jadro mesta bolo roku 1955 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu a najmä v poslednej dobe prešlo rozsiahlou rekonštrukciou. Významnou sakrálnou stavbou Prešova je konkatedrála svätého Mikuláša, ktorá bola postavená v 14. storočí a začiatkom 16. storočia získala svoju charakteristickú ranogotickú podobu.

Tipy na výlety

Mesto je známe vďaka soli, Turínskemu plátnu a v neposlednom rade je vstupnou bránou do rázovitého regiónu Šariš. Prešov je považovaný za drahokam východného Slovenska, dokonca ho niektoré zdroje považujú za Atény na Toryse. Možno Vám toto prirovnanie príde zvláštne, ale verte, že je pravdivé. Historicky sa radí medzi kráľovské mestá a zároveň centrá vzdelanosti či kultúry.

V severovýchodnej časti Slovenska sa rozkladá Prešovský kraj, ktorý je druhým najväčším krajom republiky. Jeho prevažnú časť pokrývajú hory, vrchoviny a kopce. Súčasťou Prešovského kraja sú napríklad Vysoké Tatry a teda aj najvyšší bod celého Slovenska, ktorým je 2 654 metrov vysoký Gerlachovský štít. Prešov ležiaci na sútoku riek Torysa a Sekčov je tretím najväčším mestom Slovenska a hlavným mestom Prešovského kraja. Jeho história siaha do doby kamennej, ale prvá písomná zmienka pochádza z 13. storočia. Ku koncu 14. storočia sa stalo slobodným kráľovským mestom, ale o dve storočia neskôr došlo kvôli protihabsburským povstaniam k jeho úpadku.

Na začiatku 19. storočia tu bola zriadená rímskokatolícka diecéza a tým mesto znovu ožilo. Aj dnes je sídlom hlavy Slovenskej gréckokatolíckej cirkvi a ukrýva tak mnoho starobylých kostolov a chrámov. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí ranogotická katedrála sv. Mikuláša s barokovým oltárom a zachovalou gotickou skriňou.

Ďalšou zaujímavou stavbou v Prešove je katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa a v centre mesta zaujme aj kompletne zachovaná Neptúnova fontána. Ide o pôvodnú mestskú cisternu so sochou Neptúna. Prešov však okrem pamiatok ponúka aj pestré možnosti zábavy a kultúrneho vyžitia. Ponúka divadlá, kiná, mnoho reštaurácií a zábavných podnikov. Jeho okolie je ako stvorené na turistiku a cykloturistiku – na východe ho obklopujú Slanské vrchy, na západe Šarišská vrchovina.

Prešovské „Naj“ zajímavosti

  • Najstaršia písomná zmienka o Prešove – v listine zo 7. novembra 1247
  • Najstaršie námestie – Františkánske námestie, existuje už od raného stredoveku
  • Najstaršia lokalita – Slovenská ulica, existuje už od raného stredoveku
  • Najstaršia tlačená kniha na Slovensku – latinská učebnica od Lucasa Fabinusa, vytlačená roku 1573 v Prešove
  • Najvyšší geografický bod – Malkovská hôrka, 481 metrov nad morom
  • Najnižší geografický bod – koryto rieky Torysa, pod Wilec hôrkou, 230 metrov nad morom
  • Najväčšia dohľadnosť – na 76 kilometrov vzdialené štíty Vysokých Tatier
  • Najznámejší barokový maliar – Jakub Bodgani, dvorný maliar anglických kráľov, jeho rodný dom stojí na Hlavnej ulici č. 5

Kultúra a zábava

V Prešove nájdete rôzne kultúrne atrakcie a zábavu. Pokiaľ máte čas a chuť môžete vyskúšať aj šťastie v hre v kasínach a vyhrať. Môžete navštíviť kamenné kasíno alebo vyskúšať online kasíno.
Pri návšteve kasína si môžete užiť nielen množstvo zábavy či živých hier, ale taktiež sa zúčastniť aktuálnych akcií a súťaží, ktoré pre Vás pravidelne Excel Club pripravuje. Aktuálne akcie nájdete tu.

Tags
Show More
Back to top button