V Prešovskom kraji si nájde to svoje skutočne každý. Môžete sa vydať preskúmať najvyššie vrcholy Slovenska, relaxovať v termálnych prameňoch alebo si napríklad zájsť na drink a hru do kasína. Cestovanie po Prešovskom kraji je zároveň cestou po slovenskej histórii. Miestny región bol svedkom mnohých významných udalostí a dodnes sa tu nachádza veľké množstvo prekrásnych architektonických pamiatok. Čo všetko teda musí milovník histórie v Prešovskom kraji navštíviť?
Prešov
Vezmime to pekne od začiatku. Prešov je tretím najväčším mestom na Slovensku a jeho história siaha až do doby kamennej, napriek tomu, že prvá písomná zmienka sa o meste objavuje až v 13. storočí. Od úpadku bolo mesto zachránené v 19. storočí, keď tu vznikla rímskokatolícka diecéza a dodnes patrí Prešov k hlavným náboženským centrám Slovenska. Medzi hlavné pamiatky v Prešove patria:
- gotická Konkatedrála sv. Mikuláša,
- Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa,
- Neptúnova fontána.
Bardejov
Perla severného Slovenska, ktorá sa honosí unikátnou zmesou zachovalých historických pamiatok pochádzajúcich z rôznych období existencie tohto mesta. Niet sa čomu diviť, že historické jadro Bardejova bolo zapísané na zoznam pamiatok UNESCO. Určite sa sem príďte pozrieť na:
- gotický Farský kostol svätého Egídia,
- bývalú mestskú radnicu,
- Radničné námestie.
Kežmarok
Kežmarok ako samostatná jednotka vznikol v 13. storočí a neskôr sa stal kráľovským mestom, čo prinieslo mestu výrazný rozkvet. Historické jadro mesta bolo v roku 2008 vyhlásené za chránenú pamiatku UNESCO. Počas návštevy sa určite zastavte pri týchto pamiatkach:
- Drevený artikulárny kostol za hradbami mesta,
- Bazilika sv. Kríža,
- Starý trh,
- Hradné námestie.
Poprad
Brána do Vysokých Tatier, ale tiež historicky významné mesto. Hlavný rozvoj mesta prišiel až po 2. svetovej vojne vďaka záujmu o horskú turistiku (ktorej dejiny môžete objavovať v Podtatranskom múzeu), ale napriek tomu sa tu nachádzajú krásne pamiatky z omnoho dávnejších dôb, ktoré určite stoja za návštevu. Patria k nim predovšetkým:
- Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie,
- Kostol sv. Cyrila a Metoda,
- Kostol sv. Egídia.
Stará Ľubovňa
Mesto rozkladajúce sa pri hraniciach s Poľskom, ktoré preslávil najmä Ľubovniansky hrad týčiaci sa na neďalekom vrchole. Aj podhradie ale má svoje nezabudnuteľné historické kúzlo. V miestnom skanzene nájdete ukážky ľudovej kultúry a remesiel, takže si odtiaľ môžete odviezť aj suvenír vyrobený historickými metódami. Okrem hradu sa pokochajte tiež týmito pamiatkami:
- novorenesančný Dom ľubovnianskeho mešťana,
- Rímskokatolícky kostol sv. Jozefa,
- Gréckokatolícky kostol Matky Ustavičnej Pomoci (novodobá pamiatka, ktorej základný kameň položil pápež Ján Pavol II. v roku 1993).
Levoča
Levoča je niekedy považovaná za úplne najkrajšie mesto na celom Slovensku. Obdiv si toto relatívne malé mesto vyslúžilo predovšetkým svojou extrémne zachovalou architektúrou, ktorá siaha až do 16. storočia a prestupuje celú Levoču. V roku 1550 Levoča takmer ľahla popolom, ale stavby, ktoré z tejto katastrofy vzišli, dodnes zdobia ulice tohto moderného slovenského mestečka. Za prezretie určite stoja napríklad:
- renesančný Thurzov dom,
- Dom Majstra Pavla,
- minoritský Kostol sv. Ducha,
- Košická brána (predtým súčasť mestského opevnenia).
Červený Kláštor
Červený Kláštor je ideálnym odrazovým mostíkom na prieskum Pieninského národného parku. Obec je pomenovaná po kláštore, ktorý tu bol postavený v 13. storočí. Najviac sa sem ale schádzajú ľudia túžiaci po kombinácii historického poznania a troške adrenalínu. Na neďalekej rieke Dunajec si totiž môžete vyskúšať plavenie na tradičných drevených pltiach až do Poľska.